Milliyet Gazetesi ile ilgili Kamuoyu Açıklaması

Çeşitli basın kuruluşlarında 25 Eylül 2014 tarihinde yayınlanan ” SGK başmüfettişi denetim sırasında sözlü taciz etti ” başlıklı haberde yer alan ve Başmüfettiş olduğu iddia edilen A.D. isimli şahsın Sosyal Güvenlik Kurumu Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Haberin videosunda tacize uğradığını iddia eden şahıs, Bursa İlinden Bilecik’e gelen ve Sosyal Güvenlik Kurumunda çalışan bir Müfettiş tarafından tacize uğradığını belirtmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde örgütlenmiş olup Bursa İlinde “Bölge Müdürlüğü” veya “Grup Başkanlığı” adı altında yapılanması yoktur. Dolayısıyla Bursa İlinden hiçbir şekilde görevlendirme yapılmamaktadır. Bilecik İlinde geçici süreyle görev yapacak Müfettişler, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca (Ankara) belirlenmekte olup haberde belirtilen dönemde A.D. isminde hiçbir Başmüfettiş/Müfettiş bu ilde görevlendirilmemiştir.

Konunun kamuoyuna yansıması neticesinde tarafımızca yapılan araştırmalarda adı geçen Başmüfettişin başka bir Teftiş Kurulunda görev yaptığı anlaşılmıştır.

Türkiye’nin 81 ilinde son derece zor şartlarda, ailesinden bile taviz vermeyi göze alarak çalışan, görev ahlakı son derece yüksek olan çalışma arkadaşlarımızın, hiçbir şekilde Müfettişlerimizle ilgisi olmayan böyle bir habere konu olmaları camiamızda derin bir üzüntüye neden olmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

 

Kazım YILDIRIM
Sosyal Güvenlik Müfettişleri Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı